10 edycja Festiwalu Kalejdoskop!

Nadszedł czas podsumowań...

2013-05-08 12:22:25

Zakończyła się 10. jubileuszowa edycja Kalejdoskopu, na następną okrągłą rocznicę trzeba będzie długo czekać. Pięć dni wypełnionych warsztatami, ruchem, wieczornymi spektaklami i rozmowami o przedstawieniach było świętem, w którym uczestniczyło wielu widzów, w tym sporo przyjaciół towarzyszących festiwalowi od lat! Podążając za hasłem festiwalu, oscylującym wokół tematu dojrzałości, zaprosiliśmy widzów do oglądania 10 spektakli, filmu, coachingu i wysłuchania dyskusji podczas panelu z udziałem choreografów .

 

Festiwal otworzył spektakl seniorów z Zakrzewia, którzy pod kierunkiem Mikołaja Mikołajczyka opowiadali o sobie i o tańcu. Po spektaklu „Teraz jest czas” zaprosili widzów na domowy poczęstunek i wspólne biesiadowanie. Później – ‘Jesień” w choreografii Jacka Przybyłowicza i „Wiosna Effatha” Ewy Wycichowskiej w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca, zespołu o najdłuższej tradycji. Po spektaklu w kameralnym gronie odbyła się rozmowa z Ewą Wycichowską, która przybliżyła okoliczności pracy w latach 90. i pierwszą dyrekcję Conrada Drzewieckiego, okres przejściowy i obecną politykę zespołu.

Następny dzień był spotkaniem z Witoldem Jurewiczem i Juliuszem Grzybowskim, którzy wbrew przyzwyczajeniom publiczności zamiast tańca w pełni tego słowa znaczeniu, zmienili estetykę i zaprezentowali lecture performance, czyli wykład o tańcu: „Czy filozof może mówić o tańcu i o tym, czy choreograf może zatańczyć? W drugiej części wieczoru odbył się pokaz work in progress spektaklu Joanny Chitruszko i Anny Piotrowskiej – „Przy…. przy” wg reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej. To ich drugi duet idący drogą filozoficzną, tym razem była to hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności czyli odkrywanie przestrzeni pomiędzy przyjemnością a przykrością.

 

Trzeciego dnia oddaliśmy głos twórcom z Lubelskiego Teatru Tańca w „Nano” i tancerzom prowadzonym przez Karolinę Garbacik w „Opera in vivo” (kolejna premiera festiwalowa!), która okazała się eksperymentalną formułą, tym bardziej wyrazistą iż pozostającą w kontraście do wcześniejszej psychologizującej narracji w „Nano” o kobiecie i mężczyźnie.

 

Wątek przemijania (uczuć) i dojrzewania podjęty przez Lubelski Teatr Tańca w „Nano” kontynuował Teatr Dada von Bzdulow w „Duetach nieistniejących” zachowując, jednak swoją specyficzną estetykę.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczął lecture performance „Serce zRozum” Iwony Olszowskiej i Magdy Przybysz, będący traktatem o historii tańca, a zarazem konfrontacją dwóch perspektyw postrzegania rzeczywistości, emocjonalnej i racjonalnej. Nieoczekiwanie ten performans domknął toczący się dzień wcześniej panel dyskusyjny z udziałem Leszka Bzdyla, Witolda Jurewicza, Ryszarda Kalinowskiego i Jacka Owczarka, który prowadziła Anna Królica. Na dyskusję nie dotarła Iwona Olszowska, ale jej komentarz (i Magdy Przybysz) wybrzmiał dobitnie dzień później w spektaklu i był pomostem pomiędzy dwoma stanowiskami, które zarysowały się podczas debaty: praktyków z teoretykiem. Festiwal zamknęła premiera Pracowni Fizycznej „Fajdros” w choreografii Jacka Owczarka.

 

Trudno uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się w trakcie pięciu dni – 10 przedstawień (w tym 2 premiery i pokaz coachingu prowadzony przez Witka Jurewicza) i spotkanie z artystami z Poznania, Zakrzewia, Warszawy, z Łodzi (ale przy tym przedstawicielami dawnego ośrodka w Kaliszu), Bytomia, Lublina, Gdańska, Krakowa i oczywiście z Białegostoku!

 

„Kalejdoskop” wkroczył definitywnie w kolejną dekadę, jakie zmiany przyniesie ten nowy wiek? Osiągnięta dojrzałość? - na dziś pytanie pozostanie otwarte. Zostańcie z nami do następnego roku, aby się przekonać!

 

___________________________

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Festiwalu Kalejdoskop 2013: Lidii Marcinkowskiej, Pawłowi Dudko, Annie Królicy, koordynatorom: Kamili Dybackiej, Ewie Horodeńskiej, Urszuli Wysockiej, Katarzynie Kruszewskiej, praktykantkom z Uniwersytetu w Białymstoku: Karolinie Gołębiewskiej, Zuzannie Chlistowskiej i Justynie Daniłowicz, naszym współorganizatorom: Teatrowi Dramatycznemu im. Aleksandra Węgierki, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Animacji Kultury, Danceoffnii Studio Działań Kreatywnych, partnerom: Białostockiemu Teatrowi Lalek, Białostockiemu Ośrodkowi Kultury, Akademii Teatralnej w Białymstoku, Klubokawiarni „GramOffOn”, Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, portalowi Taniec POLSKA.pl, Domowi Kultury w Zakrzewiu, Studium Wokalno-Aktorskiemu w Białymstoku, patronom medialnym – TVP Białystok, Białystokonline, Polskiemu Radiu Białystok, portalom: e-kultura, Teatralia i e-teatr, Gazecie Wyborczej, sponsorom – Hotel Espenato***, LTL, Czarci Pub&Jadło

 

Ponadto składamy serdeczne podziękowania wszystkim artystom, uczestnikom warsztatów oraz widzom za wspaniałą atmosferę podczas festiwalu.

Do zobaczenia za rok !
Dyrektorzy Festiwalu Kalejdoskop
Joanna Chitruszko, Karolina Garbacik

Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć 
Autorem wszystkich zdjęć jest Jakub Wittchen

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Podlaskiego

Wasztat Jacka Owczarka (8.04)

2013-04-08 11:16:49

UWAGA !
Dzisiejszy warsztat Jacka Owczarka (16.30-18.00), przeniesiony z danceOFFni do Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego,
ul. Zwycięstwa 28

Przepraszamy za utrudnienia :)

Plakat Festiwalowy

2013-03-27 23:46:14

Honorowe Patronaty

2013-03-27 09:21:08

Niezmiernie miło nam poinformować, że Festiwal Kalejdoskop 2013 został objęty

Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz

Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego

 

 

Ruszyły zapisy na coaching project

2013-03-13 14:18:48

UWAGA tancerze !

 

Właśnie ruszyły zapisy na Coaching Project!

Coaching Project to edukacyjno - twórczy projekt taneczny polegający na 4-dniowej intensywnej pracy zaawansowanych tancerzy oraz pedagogów tańca pod okiem uznanego, doświadczonego choreografa, tancerza i metodyka. W tym roku poprowadzi go Witold Jurewicz. Co nas niezmiernie cieszy :)

Projekt zakończy się pokazem pracy warsztatowej na scenie Białostockiego Teatru Lalek.

 

Więcej informacji na temat coachingu znajdziecie tutaj

Program Festiwalu Kalejdoskop 2013

2013-03-13 13:03:02

Miło nam poinformować, że dostępny jest już program Festiwalu Kalejdoskop 2013 !

 

Program można obejrzeć TUTAJ

Miejsca festiwalowe !

2013-03-01 10:54:47

To już pewne, że w tym roku współorganizatorami festiwalu będą:

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Woak

oraz

DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych

 

Wydarzenia Kalejdoskopowe będziecie mogli zobaczyć w tych i  również  innych miejscach:

 

Białostockim Teatrze Lalek

Akademii Teatralnej w Białymstoku

Białostockim Ośrodku Kultury

 

Szczegółowy program wkrótce

Witamy na stronie Festiwalu Kalejdoskop

2012-01-18 20:48:09

Znane są już terminy Kalejdoskopu 2013 ! Odbędzie się on w dn. 4-8 kwietnia w Białymstoku !

Ta edycja będzie wyjątkowa, dlatego śledźcie nas na bieżąco.

Organizator Współorganizatorzy Partnerzy Patroni medialni Sponsorzy